VIII International Musical Olympus Festival
July 15 – July 21, 2003
Saint-Petersburg
July 15, Tuesday
The Hermitage Theatre
The Symphony Orchestra of the State Opera and Ballet Theatre of the Rimsky-Korsakov Conservatory
Conductor Alexander Sladkovsky (Russia)
A. Petrov “Vivat Olympus!”, Celebration Ouverture
E. Grieg Concerto for Piano and Orchestra in a minor, op. 16
Soloist Henri Sigfridsson (Finland), Second Prize, The International Geza Anda Competition, Zurich, 2000
V. Trojan “Fairy Tales”, Concerto for Accordion and Orchestra
Soloist Thi Quynh Trang NGUYEN (Vietnam), First prize, Hong Kong Musical Competition for Young Asia Performers, 2002
P. Tchaikovsky Concerto in В major for Violin and Orchestra, op.35 (1978)
Soloist Mayu Kishima (Japan), First Prize, International Competition of Young Soloist of Patra, 2003
July 16, Wednesday
Grand Hall of the St. Petersburg Conservatory
The Symphony Orchestra of the State Opera and Ballet Theatre of the Rimsky-Korsakov Conservatory
Conductor Alexander Sladkovsky (Russia)
R. Schumann Concerto for piano and orchestra
Soloist Martin Helmchen (Germany), First prize, Clara Haskil International Piano Competition, 2002
A. Simonian “The Fogotten Legends” for mezzo-soprano, duduk, zurna and Symphonic Orchestra (Commissioned by the Musical Olympus Festival, 2003)
Soloists Silvia Marini (Italy), soprano, Araik Bakhtikian (Amenia), duduk, zurna
B. Bartok Concerto for Viola and Orchetsra
Soloist Alexander Kondakov (Russia), First prize, E. Mravinsky International Youth Competition, 2003
July 17, Thursday
Grand Hall of the St. Petersburg Philharmonia
The St. Petersburg Symphony Orchestra
Conductor Alexander Dmitriev
S. Prokofiev Concerto for Piano and Orchestra in g minor, op. 16
Soloist Yong-Kyu Lee (Korea), Maria Callas Grand Prix, Athens, 2002
R. Wagner Introduction and “Death of Isolda” from “Tristan and Isolda”
A. Skryabin La poeme d’Extase
July 18, Friday
Grand Hall of the St. Petersburg Philharmonia
The St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor Yuri Temirkanov
J. Brahms Concerto in D major for Violin and Orchestra, op. 77
Soloist Benjamin Schmid (Austria)
D. Schostakovitch Symphony No.6
July 20, Sunday
Grand Hall of the St. Petersburg Philharmonia
Edinburgh Youth Orchestra
Conductor En Shao (UK)
T. Smith “Edinburgh” for Saxophone and Orchestra
E. McGuire “PRAZDNIK!” for Marimba and Orchestra
A. Masson Concerto for Snare Drum and Orchestra
E.Glennie-T.Smit Duet for Percussions and Saxophone
Soloists Evelyn Glennie (Scotland), percussions, and Tommy Smith (Scotland), saxophone
P. Tchaikovsky Symphony No.5
July 21, Monday
The Hermitage Theatre
The State Hermitage Orchestra "St. Petersburg Camerata"
Conductor Mikhail Agrest (USA)
C. Saint-Saens “Animals Carnival” for Two Pianos and Orchestra
Soloists Mischa and Sascha Manz (Switzerland), Laureates of the Murray Dranoff International Two Piano Competition, Miami, 2001
R. Wagner Aria of Daland Moeggst du mein kind from “DerFliegende Hollander” (1843)
W.A. Mozart Aria of Leporello Madamina! From “Don Giovanni” (1787)
Soloist Sonn Hye Soo, Grand Prix, Maria Callas Grand Prix in Athens (Greece,2003)
G.Donizetti Cavatina of Lucia Regnava nel silenzio from “Lucia di Lammermur” (1835)
F. Cilea Aria of Adrienna from “Adrienna Lekuvreur” (1902)
Soloists Irina Lungu (Russia), Hye-Soo Sonn (South Korea), Elena Xanthoudakis (Australia-Hellas)
S.Sankey “Carmen-Fantasy” based on themes of Bizet for double bass and symphony orchestra
Soloist Roman Patkolo (Slovakia), First Prize, International Double Bass Competition, Iowa (USA), 1999
L. Grohndal Concerto for trombone and orchestra
Soloist Alexander Gorbunov (Russia), First prize, International Instrumental Competition, Markneukirchen, 2002